Alacsony árának, és sokrétű felhasználhatóságnak köszönhetően viszonylag gyorsan elterjedt a gép, és hamarosan rengeteg önjelölt programozó állt neki a Spectrum programozásának.
Sok, manapság legendának számító külföldi játéktervező kezdte pályafutását ezen a gépen.
A kezdet kezdetén azonban még a lelkes programozók által megalkotott programokat számítógépes magazinokban, nyomtatásban adták tovább az olvasóknak, akik aztán otthon szépen bepötyögték a nemritkán több oldalas kódot, hogy aztán magnóra mentsék, és később újrafelhasználhassák azt.
A gép sikeres debütálása után nem sokkal megalakultak a különböző szoftverházak, melyek a kész játék, és felhasználói szoftvereket már kazettás formában kínálták a különféle áruházakban, vagy postai kiküldéssel.
Azért voltak egyéb érdekes próbálkozások is. Az egyik ilyen próbálkozás például az, amikor TV-n vagy rádión keresztül sugározták a program “hangját”, vagyis a kazettára rögzített kódját, amit így egy magnetofon segítségével fel is vehettünk.
Egyébként a 80-as évek közepén a Petőfi és a Bartók rádió is sugárzott éjjelente Spectrum programokat.
A Magyar Televízióban pedig a Mi és a számítógép, vagy a későbbi Mi és a computer című műsorokban sugároztak leginkább Spectrumhoz különféle programokat.