A magyar kreatív élet örökmozgó géniusza
1964. május 9-én született Geszti Péter, aki az elmúlt több mint hat évtized alatt sokkal több lett, mint dalszövegíró vagy műsorvezető. Ő az az ember, aki a magyar popkultúra egyik legmeghatározóbb alakjaként képes volt zenében, színházban, médiában, reklámban és társadalmi ügyekben is megújulni – mindig a korszak ritmusára hangolódva.
Gyerekszínészként indult, a felnőtté válás pillanatában már slágerek szövegét írta, majd tévéműsorokat vezetett, rádiózott, kampányokat álmodott és musicaleket szövegezett. A zene, a gondolat és a szó embere – egyszerre sokféle területen, mégis mindig ugyanazzal az energiával és szellemes látásmóddal.
„A gyerekszínész, akit az egész ország hallott..."
A gyerekszínész, akit az egész ország hallott
Már egészen fiatalon bekerült a nyilvánosságba: a Mézga család „Vakáción a Mézga család” című sorozatában Mézga Aladár, a „Ludas Matyi” című rajzfilmben pedig a kis Matyi hangján szólalt meg. Játszott többek között az Ebéd, A zokogó majom, Két pont között a legrövidebb görbe és Kisfiúk és nagyfiúk című filmekben, valamint két éven át szerepelt a Pesti Színház színpadán. Az első komoly színházi munkája Horvai István rendezésében zajlott – nem kis dolog ez egy tizenéves gyereknek.
Az Első Emelet és a dalszövegek születése
Tanulmányait az ELTE Tanárképző Főiskolai Karának magyar–történelem szakán végezte. Már főiskolásként megírta az első slágereit az Első Emelet számára – ezekkel vált országosan ismert dalszövegíróvá. Olyan korszakalkotó szövegeket írt, amelyek a ’80-as évek popzenéjének meghatározó sorai lettek.
A rádió hangja: Danubius és a slágerlista-műsorok
1988-tól a Danubius Rádió műsorvezetőjeként dolgozott, ahol slágerlistákat, kívánságműsorokat és élő rádiós show-kat vezetett. A Danubius az első magyar kereskedelmi rádióként újfajta hangvételt hozott – Geszti pedig ennek az új hullámnak lett egyik legismertebb arca. Műsorvezetőként éppúgy otthonosan mozgott a stúdióban, mint a színpadon vagy a kamerák előtt.
Televíziós karrier: a MITIŐK-től az Ász-ig
A Magyar Televízió ifjúsági műsoraiban vált képernyős személyiséggé: a MITIŐK, a Rockstúdió, az Ász és a későbbiekben a Megáll az ész című műsorok vezetőjeként fiatalok tízezrei ismerték meg. Ezek a műsorok nemcsak szórakoztattak, hanem értéket is közvetítettek – a zene, a kultúra, az önkifejezés és a közösség erejét. A 2000-es évek elején a TV2 saját fejlesztésű műsora, a Gesztiméter szintén az ő nevéhez fűződik – ötletgazdaként és házigazdaként is közreműködött.
A Rapülők sikere – humor, pop és társadalomkritika
1992-ben alapította meg a Rapülők együttest Berkes Gáborral és Szentmihályi Gáborral. A trió különleges zenei és vizuális világot teremtett, amely hamar levette a lábáról a közönséget. A Rapülők a klasszikus magyar popzenét ötvözte a korszak modern ritmusaival és a hiphopból érkező rapbetétekkel, mindezt olyan szövegekkel, amelyek ironikusak, mégis tűpontosak voltak: egyszerre szórakoztattak és társadalmi görbe tükröt tartottak a hallgatók elé.
A zenekar egyik fő ereje Geszti dalszövegeiben rejlett – ezek nemcsak a szójátékokról és humoros nyelvi leleményekről szóltak, hanem a rendszerváltás utáni Magyarország valóságát is érzékenyen és frissen tükrözték vissza. A formáció show-jellegű koncertjei, humoros klipjei és sajátos vizuális stílusa teljesen új színt hozott a hazai popkultúrába.
A Rapülők rövid, de annál intenzívebb pályát futott be: három év alatt több sikeres lemezt jelentettek meg, turnéztak országszerte, és rajongótábort építettek minden korosztályból. Búcsúkoncertjeik 1994-ben négyszer is megtöltötték a Budapest Sportcsarnokot, ami abban az időszakban példa nélküli volt egy hazai zenekar életében – ez is jól mutatja, mekkora hatással voltak a közönségre.
Jazz+Az: új fejezet, mélyebb hangvétel
1997-ben Dés Lászlóval, Váczi Eszterrel, Kozma Orsolyával és Behumi Dorottyával megalapította a Jazz+Az formációt. A Csepp a tengerben, az Adj még levegőt, az Egynek jó című dalok olyan minőséget képviseltek, ami ritka a magyar könnyűzenében. Az első albumot még egy követte, majd a zenekar feloszlott, de öröksége máig hat.
Gringo Sztár, GESZTI és a Létvágy
2011-ben új zenekart hozott létre Gringo Sztár néven, amely reggae, jazz, ska, pop, rap és balkáni hatásokat ötvözött. Ezt követte a GESZTI néven elindított szólóprojekt. A Létvágy című albumon minden dalban más énekes közreműködött, például Tóth Gabi, Wolf Kati, Rácz Gergő vagy Kowalsky. Geszti ezúttal is friss hangzást és aktuális témákat hozott – a pop, az elektronikus és a rap világából merítve.
Színház és musicalek: A dzsungel könyvétől az Ezeregy Éjszakáig
A színházban Dés Lászlóval és Békés Pállal írta meg A dzsungel könyvét, amely 1996 óta fut töretlen sikerrel. Később következett A Pál utcai fiúk Grecsó Krisztiánnal – a darab Mi vagyunk a grund! című dala mára közösségi mozgalmak himnuszává nőtte ki magát. 2023-ban debütált a legújabb zenés színházi munkája, az Ezeregy Éjszaka, amelyet Tasnádi Istvánnal és Monori Andrással közösen hozott létre.
Reklám, kreativitás és társadalmi ügyek
A ’90-es évektől kezdve reklámszövegíróként, később kreatív vezetőként dolgozott: a Postabank „Szenzációs négyes” kampánya, a Westel, az RTL Klub, vagy az SZDSZ Lop-STOP kampánya is az ő nevéhez kötődik. A Nemzeti Vágta országimázs rendezvényt is ő álmodta meg, ahogy a Médiaunió társadalmi célú kampányait is – amely szervezetnek ma is aktív tagja.
Motivációs előadóként és podcasterként is aktív
2010-től vállalati és kulturális eseményeken is szerepel mint keynote speaker, ahol a kreativitásról, változásról, márkaépítésről és önazonosságról beszél. 2022-től a Geszti+ című podcast-sorozatában pszichológusokkal és közéleti szereplőkkel beszélget életvezetésről és önismeretről.
Egy alkotó, aki folyamatosan jelen van
Geszti Péter ma 61 éves, és ha van valaki, akire igaz a mondás, hogy „nem a kor számít, hanem a lendület” – hát ő az. Minden korszakban újra tudta fogalmazni magát: új hangzással, új témákkal, új formákkal. És közben sosem veszítette el azt, ami igazán gesztis: az iróniát, a játékosságot, a pontosságot, az emberséget.
"Szavai, dalai, kampányai és gondolatai máig hatnak. Az ő sorait dúdoljuk, az ő reklámjait idézzük, az ő mondatait halljuk vissza egy-egy előadásban – és közben talán nem is tudjuk, milyen sok szálon kötődik a hétköznapjainkhoz..."
Boldog születésnapot kívánunk, Geszti Péter!
Köszönjük a sok-sok évtizednyi munkát, a szellemet, a ritmust, a szöveget, a rímeket, a humort és a mélységet. Várjuk, mi jön még.