BRG MK-27 a Magyar Űrmagnó

A kép forrása: Csányi Tibor gyűjteménye

Ami belopta magát egy egész nemzedék szívébe!

Az 1970-es évek végén, amikor a házibulik már nem csak hanglemezekre és magnószalagokra, hanem már kazettákra (is) épültek, a BRG – azaz a Budapesti Rádiótechnikai Gyár – előállt egy olyan hordozható kazettás magnóval, amely nemcsak az akkori fiatalokat célozta meg, hanem a jövőről alkotott elképzelések megtestesítője is lett. Ez volt a BRG MK-27, amely sokak emlékezetében „búvármagnóként” vagy épp „űrmagnóként” él tovább.

De vajon mitől vált ez a készülék ilyen ikonikussá? És hogyan fér meg egymás mellett a futurisztikus formavilág és a kissé nyers, szinte katonai esztétika? A válasz nemcsak a technikai adatokban, hanem a kor hangulatában is rejlik.

„Ön a BRG legújabb hordozható kazettás magnókészülékének tulajdonosa...”

Így kezdődött a készülék használati utasítása, amely már önmagában is izgalmat keltett a tulajdonosban. A BRG MK-27 nem egyszerű magnó volt: ígérete szerint kis mérete mellett is kiváló akusztikai jellemzőkkel rendelkezett, modern formát kapott, és – legalábbis papíron – a fiatalság zenei vágyait hivatott beteljesíteni.

A készülék kifejezetten fiataloknak készült – ezt a gyártó nemcsak hangoztatta, hanem a dizájnnal és a reklámokkal is alátámasztotta. A magnó „megfizethető menőséget” kínált egy olyan korban, amikor a nyugati márkák elérhetetlen luxuscikkek voltak.

Formatervezés és becenevek – Az űrből jött vagy a sereg raktárából?

Az MK-27 külseje már első pillantásra is szokatlan. A készülékház szögletes, tagolt, robusztus vonalvezetése azonnal kiemelte a többi háztartási eszköz közül. A legtöbb darab fekete vagy sötétszürke műanyag borítást kapott, élénk sárga vagy narancsszínű gumigombokkal – ez a kontraszt fiatalos lendületet adott a formának.

A „búvármagnó” becenév onnan ered, hogy sokak szerint a magnó egy búvár felszerelésére hasonlított. Mások „űrmagnónak” nevezték, főleg a „Astronautic” felirat miatt, amely a használati útmutató borítóján is szerepelt, illusztrált űrhajóssal kiegészítve. Ez a dizájn már-már futurisztikus hatást keltett – különösen abban a korszakban, amikor a sci-fi, a világűr és az űrkutatás szinte minden formatervezést inspirált.

De ugyanakkor az MK-27 viselte magán az akkoriban elterjedt militarista formatervezés jeleit is. A készülék szerkezeti felépítése, anyaghasználata és „dobozos” formája nem állt messze azoktól a katonai berendezésektől, amelyeket a haditechnika ihletett. Robosztus teste, a gombok és csatlakozók elhelyezése, valamint a gyakran sötétzöldes vagy szürkés árnyalatú burkolatok mind arra utaltak, hogy ez nem holmi divatos szórakoztató elektronikai termék, hanem egy „komoly gép”, ami a nehéz körülményeket is bírja.

Sőt, nem volt ritka, hogy ezt a strapabíróságot komolyan is vették: terjedt az a városi legenda, miszerint a magnó vízálló, és valóban volt, aki ezt ki is próbálta. A valóság persze más volt – a magnó nem volt vízálló, de a külseje elég meggyőzőre sikerült ahhoz, hogy ez hihetőnek tűnjön.

Technikai paraméterek és működés

A BRG MK-27 egy félsávos, monó magnetofon volt, kazettás rendszerrel. Szalagsebessége 4,76 cm/s volt, frekvenciaátvitele pedig 125 Hz – 10 000 Hz között mozgott. A készülék tartalmazott:

  • Beépített hangszórót
  • Automatikus felvételi szintszabályzást
  • Mikrofon csatlakozási lehetőséget pillanat-állj funkcióval
  • Rádió vagy lemezjátszó csatlakozási bemenetet
  • Külső feszültségkimenetet

A magnó 5 db AA elemmel, vagy 12V-os adapterrel volt működtethető, így hordozhatósága valóban kiemelkedő volt a kor többi otthoni magnójához képest.

Használat közben – Erősségek és gyengeségek

A BRG MK-27 – minden szerethető vonása ellenére – nem volt mentes a technikai hibáktól. A magnóban használt mechanika teljes egészében hazai fejlesztés volt, és nemcsak a BRG, hanem más gyártók, például a Videoton is alkalmazta. Az alkatrészek egy része még a Szovjetunióba és Csehszlovákiába is eljutott.

Ennek ellenére a mechanikai megbízhatóság hagyott kívánnivalót maga után: a felcsévélő nyomaték hol túl erős, hol túl gyenge volt. Mivel nem volt semmiféle mechanikai védelem a felcsévélő oldalon, gyakori volt a szalag megnyúlása vagy „bekapása”. Sok felhasználó találkozott ezzel a bosszantó hibával, amely idővel megkérdőjelezte a hosszú távú megbízhatóságot.

Zene és fiatalság – egy korszak emlékei

A BRG MK-27 nem csak egy elektronikai eszköz volt – életérzés. A fiatalság egyik szimbóluma, amely házibulikban, kirándulásokon, lakótelepi padokon játszotta le az aktuális slágereket, gyakran egyetlen kis kazettáról. A hangminőség nem volt stúdiószintű, de ez senkit sem zavart. A lényeg az volt, hogy a zene szólt – akár a Hungária, LGT, Piramis, vagy épp a frissen másolt nyugati pop.

A magnó köré sokszor közösség is épült: ki tudta jobban rávenni a készüléket a felvételre, kinek volt hozzá mikrofonja, és persze kinek volt a legjobb kazettája. Ezek a kis masinák összekötöttek, beszélgetést és közös élményeket indítottak el.

A BRG MK-27 öröksége – és jelenkori visszatérése

Ugyan manapság már a digitális technológia térhódításával a kazettás magnók eltűntek a hétköznapokból – de nem a szívekből. Az MK-27 egy idő után a padlásokon és pincékben pihent, mígnem a 2000-es évek végén újra fel nem bukkant – mint gyűjtői kincs.

Napjainkban az MK-27 a retro technika szerelmeseinek egyik legkeresettebb hazai darabja. Gyakran felbukkan aukciós oldalakon, bolhapiacokon, gyűjtői fórumokon. A működő példányok ára egyre magasabb, és a gyűjtők igyekeznek restaurálni, működőképessé tenni ezeket a darabokat.

És ami még izgalmasabb: a magnó a nosztalgia hullám hátán újra „menővé” vált. Fiatalabb generációk fedezik fel újra a kazettás hangzás élményét, a fizikai zenelejátszás örömét, és néha bizony egy-egy MK-27 is előkerül.

Záró gondolat

A BRG MK-27 messze nem volt tökéletes. De amit adott – élményt, nosztalgiát, közös pillanatokat – azt semmilyen digitális kütyü nem tudja visszaadni. Egy olyan korszak szimbóluma volt, ahol a technika még kézzelfogható volt, a zene pedig közös ünnep.

És hogy végül űrmagnó volt-e, vagy búvármagnó? Talán mindkettő. Talán egyik sem. De hogy legendává vált, az kétségtelen

Popovics László

Képgaléria: