Antal Imre emlékére

Fotó: Fortepan, Szalay Zoltán

A humor eleganciája, a művészet embersége

Antal Imre neve mára fogalommá vált a magyar kultúrában. Egy generáció nőtt fel a mosolyán, a szelíd iróniáján, a nyugodt, intelligens humorán. Egyedülálló művészi pályája a zongorától a tévéképernyőn át egészen a rádió mikrofonjáig ívelt – és minden állomása maradandót adott.

„Antal Imre már életében fogalommá vált, egy ország kedvence lett...”

Zongorista, akit a sors új irányba vezetett

1935 július 31-én született Hódmezővásárhelyen. Zenei tanulmányait a Szegedi Konzervatóriumban, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezte, ahol zongoraművészként diplomázott. Fiatalon nemzetközi versenyeket nyert, koncertkörutakon járt Európa-szerte – ígéretes és fényes zenei karrier állt előtte, ám egy súlyos ízületi probléma miatt kénytelen volt búcsút mondani hangszerének.

A zene világát ugyan el kellett hagynia, de a színpadot nem – a sors a magyar televíziózás felé terelte.

A képernyő legendája

Antal Imre több mint négy évtizeden át volt a Magyar Televízió emblematikus alakja. Elsőként a „Halló fiúk, halló lányok!” című műsorban tűnt fel, majd sorra jöttek a népszerű műsorok: a „Táncdalfesztivál”, a „Ki mit tud?”, és a szilveszteri kabarék, varietéműsorok.

Pályafutásának egyik csúcspontja volt a „Szeszélyes évszakok”, amely 1981-től több mint húsz éven át szórakoztatta az országot. A társadalmi szatíra, kabaré, napi aktualitások és politikai áthallások sajátos keveréke volt ez – Antal Imre intelligens, finoman ironikus stílusával vált a műsor védjegyévé. Kudlik Júliával alkotott párosuk különösen emlékezetes maradt: kifinomult, szellemes párbeszédeik generációk arcára csaltak mosolyt.

A ’90-es években Antal Imre a „Vasárnapi Turmix” című szórakoztató magazinműsorban is rendszeresen szerepelt. A műsor minden vasárnap délelőtt jelentkezett, aktuális témák, ünnepek vagy gondolatok mentén szerkesztett tartalommal: riportok, zenés bejátszások, játékok, horoszkóp és könnyed közéleti pillanatok töltötték meg a műsoridőt.

A műsor „házigazdáinak” hétről hétre egy férfi – női műsorvezető párost kértek fel – az egyik ilyen legkedveltebb páros kétségkívül Antal Imre és Kudlik Júlia volt. Kettőjük összeszokott stílusa, finom humora és eleganciája ebben a formátumban is tökéletesen működött, és sokak számára a vasárnapi tévénézés meghatározó élményévé vált.

* A videót a képre kattintva indithatja el

Tekintsék meg a videót a képre kattintva

A mikrofon mögött – Calypso Rádió

1989. május 22-én indult el a Calypso Rádió, amely az első magyar nyelvű, kereskedelmi jelleggel működő rádióként középhullámon (AM) sugárzott. A csatorna új stílust hozott a hazai rádiózásba: kötetlenebb, személyesebb, élőbb hangulatú műsorokat kínált – ismerős, szerethető hangokon keresztül.

Antal Imre is csatlakozott a rádió induló csapatához, és hamar a Calypso egyik legismertebb hangjává vált. Nem egyedül, hanem gyakran Kudlik Júliával együtt vezették a műsort, így a jól ismert televíziós páros új közegben is bizonyíthatta összhangját. Hallgatóik szerették őket: stílusuk természetes volt, intelligens, mégis közvetlen – Antal Imre pedig minden alkalommal megmutatta, hogy a mikrofon mögött is ugyanaz az értékes, kulturált személyiség, mint a képernyőn.

A Calypso Rádióval Antal Imre új közönségrétegeket ért el – és azok számára is újra életre kelt, akik gyerekként nézték őt a televízióban. Egy korszakos egyéniség volt, aki mindig tudta, hogyan lehet tartalmat és mosolyt egyszerre adni.

Színészként is szerepelt

Több tévéjátékban és sorozatban is szerepelt, legismertebb alakítása a „Bors” című sorozatban volt, ahol Dániel Ede karakterét formálta meg. Finom, mértéktartó játékával kiválóan illeszkedett minden szerepéhez.

Búcsú és örökség

2008 április 15-én hunyt el Budapesten. A Farkasréti temető őrzi emlékét.

Antal Imre nemcsak egy nagyszerű műsorvezető, színész és zongoraművész volt – ő maga volt az értelmes szórakoztatás, a kultúra, a humor és a jóízlés elegye. Egy stílus, egy korszak, egy iskola.

„A mosoly nem kerül semmibe, de rengeteget adhat.” – Antal Imre mosolya, humora, lénye, személyisége pedig sokat adott. És ma is ad...