Az energiával telt gyerekkor ikonikus kellékei
A ’70-es és ’80-as évek Magyarországán, amikor a szocialista hétköznapok lassan, de biztosan villamosították az életünket, mindenki egy dologban biztos lehetett: ha valamihez elem kellett, akkor az bizony PERION volt. Nem azért, mert ez volt a legjobb – hanem mert más nem is volt.
„Amikor mindenbe Periont tettünk...”
Egy korszak energiaszimbóluma
A Perion elemek ott lapultak minden háztartásban, fiókban, rádióban, játékban – a magyar ipar egyik legismertebb és leggyakrabban használt fogyasztási termékei közé tartoztak. A Perion Szárazelem- és Akkumulátorgyár nemcsak hazai, de a KGST-tagországok egyik meghatározó elemgyártója is volt. A cég autóakkumulátorokat is gyártott – amelyek neve a mai napig tovább él –, de most fókuszáljunk azokra a szárazelemekre, amelyek a magyar lakosság mindennapjait töltötték meg élettel.
Mit is hajtottak ezek az elemek?
Túlzás nélkül: gyermekkorunkat. Egy egész korszak játékai és eszközei az elemek köré szerveződtek. Elég csak néhány példát említeni, hogy visszarepüljünk az időben:
- Távirányítású autók, amelyek épp csak megindultak, de mi már úgy örültünk nekik, mintha Forma–1-esek lettek volna.
- A szenzációs sétáló elektromos pingvint, ami sok gyereknek kijutott.
- Elektromos társasjátékok, ahol világított a pálya vagy beszélt a gép.
- A Lemezárugyár híres mozdonyai vagy a holdjáró, amikhez már góliátelem kellett.
- És a „komolyabb” cuccok: Sokol zsebrádió, BRG kazettás magnó, Videoton rádiósmagnó.
- A ’80-as évekre pedig: Walkman-szerű kismagnók, zsebnaptárak, kvarcórák háttérvilágítással.
És mi volt az egyetlen közös pont ezekben az eszközökben? Mindegyikbe elemet kellett rakni. És mi volt az az elem, amit bele lehetett tenni?
Hát persze: PERION!
A választék, ami volt – és nem több
A Perion elemek nem a választékukról voltak híresek – hanem arról, hogy legalább elérhetőek voltak. Persze nem mindig: volt, hogy hetekig egy szál elem sem volt a boltban, aztán mikor végre jött szállítmány, akkor „dőlt a Perion” – minden mennyiségben. Nem válogathattunk: vagy volt Perion, vagy semmi.
Emlékezetes típusok:
- R6 ceruzaelem – a legáltalánosabb típus.
- R14 Baby elem – közepes méret, ritkábban használt, de létezett.
- R20 Góliátelem – nagyobb, főleg játékokhoz, elemlámpákhoz.
- 4.5V laposelem, azaz zsebtelep – három kis cella sorban, lapos burkolatban, leginkább régi zseblámpákhoz.
A zsebtelep neve is beszédes: pont beleillett az akkori ipar által gyártott lapos zseblámpákba. Praktikus volt, tartósnak számított, és a Perion-logóval ellátott sárga-kék fehér, vagy fekete-piros színvilágát már messziről fel lehetett ismerni.
A külcsín, ami kultikussá vált
A Perion elemek külső megjelenése ikonikus volt: a sárga-kék fehér vagy a piros-fekete-ezüst színvilág, a fehér logó, a letisztult, ipari dizájn. Nem csak működtek – kinézetükkel is beírták magukat a kollektív emlékezetbe.
Egy ceruzaelem nem csak elem volt. Része volt az élménynek. Ott lapult a távirányítóban, a magnó hátuljában, a zsebrádióban. Néha szó szerint is hozzánőtt a készülékhez – mikor például az MK-27 magnóban felejtettük, és kifolyt belőle a sav…
De még ez sem szegte kedvünket. Tudtuk, hogy az elem nem tart örökké, és a gyakorlottabbak mindig tartalék Perionokat is vittek magukkal, ha fontos volt, hogy ne álljon le a magnó, vagy ne „némuljon el” a Walkman a buszon.
Egy korszak vége – de az emlékek örökké élnek
A rendszerváltás után a Perion már nem tudta felvenni a versenyt a nyugati márkákkal. A Varta, Panasonic, Duracell elemek megjelentek a boltokban, hosszabb élettartamot kínáltak, modernebb kivitelben. A Perion gyár bezárt, a márkanevet ugyanakkor autóakkumulátorokon ma is megtaláljuk – de az ikonikus szárazelemek örökre eltűntek a polcokról.
Mégis: ha ma a kezünkbe veszünk egy régi készüléket, vagy meglátunk egy gyerekkori fényképet, ahol épp egy sárga-kék fehér, vagy egy piros-fekete ceruzaelem bukkan elő a játékkamionból – megindul bennünk valami. Egy villanás. Egy csipetnyi múlt. Egy kis feszültség a szív tájékán.
Perion – nem csak energiát adott, hanem élményeket
A Perion nem csak egy márka volt. Egy korszak része. Egy élmény. Egy emlék.
Ha akkoriban gyerek voltál, biztosan volt dolgod vele. Ha szülő, akkor vettél, cseréltél, kerestél. És ha ma visszagondolsz, egy biztos: nélküle nem működött volna a gyerekkorod.
Popovics László